Vychovávajme veselo! - Neveljünk vidáman!
- Ha a gyerek rendetlen
- Ha a gyerek húzza az időt
- Ha a gyerek éjjel bepisil
- Ha a gyerek elégedetlen külső adottságaival
- Hogy a gyerek jó partner legyen
- Ha a gyerek nem becsüli a játékait
- Dackorszak
- Sose mondjuk a gyereknek, hogy rossz!
- HANGSÚLYOZZUK A JÓT ....hogy az maradjon emlékezetes
- HAGYJUK A FELTÉTELEZÉSEKET ...ezek bántóak és bosszantóak lehetnek
- NE TEGYÜNK MEGJEGYZÉSEKET A dühnek nincs szüksége visszhangra
- NEM SZABAD MEGBÉLYEGEZNI Ez szíven üti az embert
- VISELJÜK EL A KÉRDEZŐSKÖDÉST Aki nem kérdez, az buta marad
- DERÍTSÜK KI AZ IGAZSÁGOT A látszat olykor csal
- BESZÉLJÜNK MAGUNKRÓL ... hátha jobban megértintjük őt
- JÁTÉKOS FEJLESZTÉS
- RITKÁN EMELJÜK FEL A HANGUNKAT A hangnem a lényeg
- A BÁNTÁS NEM MEGENGEDETT Ez nemcsak másokat bánt, hanem a szülőket is
A BÁNTÁS NEM MEGENGEDETT Ez nemcsak másokat bánt, hanem a szülőket is
MINDEN GYERMEK BÁNT néha másokat. Azzal azonban tisztában kell lennie, hogy a szülei elveibe ütközik, és nem hunyhatnak egyszerűen szemet fölötte. A bántalmazás sérti a másik embert. Elfogadhatatlan, még a legenyhébb formájában is. Magyarázzuk ezt el gyermekünknek és emeljük ki a bocsánat kérés fontosságát. Ha nem teszi, tapasztalnia kell a következményeket, például azt, hogy a szülők (vagy a bántalmazott személy) távolságtartóan viselkedik vele.
Egy iskoláskorú gyerek esetében egy kis trükkel segíthetjük a belátást: mondjuk neki azt, hogy a szidalmazás és a barátságtalan viselkedés nemcsak azt bántja, akin a sérelem esett, hanem egyúttal minket, szülőket is. „Azt fogják hinni, hogy nemcsak beszélni tanítottunk meg, hanem csúnyán beszélni is! Ha másokat bántasz, azzal bántasz minket is!”
Tanulmányok igazolják ennek az üzentetnek a hatékonyságát, mivel gondolatmenete a gyerek számára elfogadható és jól követhető. A szüleit még a legfaragatlanabb fráter sem akarja megbántani. Velük minden gyerek szívből jóban akar lenni – ez ősi elv, amely a túlélést biztosítja.
Ez a csel egyébként verekedést, rossz szokások, füllentések, állandó késés és hasonló nemkívánatos viselkedés esetén is alkalmazható.
Jani mérges volt a nagymamájára, mert az valamit megtiltott neki. A kis elsős legszívesebben lehülyézte volna őt, de ösztönösen tudta, hogy erről szó sem lehet. A nagyira nem szabad csúnyát mondani. Ezért dühét titokban „írta ki” magából. Amikor a nagymama a válla fölött a papírra pillantott, csak annyit látott ákombákom betűkkel: „HUJA”